بررسی خدمات مشاوره املاک

  • 30 تیر 1401
  • 0 نظر
  • تیم تحریریه

حرفه مشاوره املاک را می توان ترکیبی بین یک برنامه ریز مالی و یک سرمایه گذار املاک در نظر گرفت. اصلی ترین خدمت مشاوره املاک به مشتریان، ارائه دادن مشاوره و توصیه های تخصصی به مشتریانی است که به دنبال خرید یا توسعه ملک خود هستند. مشاوران املاک در واقع کارشناسان پشت صحنه هستند. آنها تحقیقات گسترده ای را درباره ملک مورد نظر انجام می دهند تا بتوانند به مشتری در تصمیم گیری کمک کنند. مشاوران املاک و مستغلات تصمیم گیری مشتری را بر اساس تحقیقات گسترده و تخصصی صنعت مشاوره املاک هدایت می کنند. اولین قدم در زمینه خرید آپارتمان یا خرید خانه این است که یک جلسه اولیه بین مشتری و مشاور برای بحث در مورد اهداف اولیه و ثانویه تشکیل شود. هنگامی که اهداف تعریف شدند، یک مشاور املاک حرفه ای برنامه ای را برای دستیابی به آنها در مقرون به صرفه ترین حالت ممکن تدوین می کند.

گاهی خرید آپارتمان یا خرید خانه به نیت سرمایه گذاری انجام می پذیرد. در این صورت شما می توانید با مراجعه به مشاورین املاک محلی و تجزیه و تحلیل روندهای بازار املاک و مستغلات از درستی تصمیم خود در رابطه با خرید ملک در آن نقطه بخصوص اطمینان حاصل کنید. در واقع تحت این شرایط مشاور بازارپسندی ملک را برای تعیین سود در شرایط فعلی بازار ارزیابی می کند. یک مشاور کارکشته این کار را از طریق تجزیه و تحلیل قیمت، عرضه و تقاضا، نوع ملک و مکان مورد نظر انجام می دهد. به بیان ساده، مشاوران املاک کارشناسانی هستند که به خریداران و فروشندگان در تصمیم گیری آگاهانه در مورد معاملات املاک خود کمک تخصصی می کنند.

E:\رایا مارکتینگ\سامان 724\پروژه دهم\Why-to-Choose-a-Real-Estate-Consultant.jpg

مشاوران املاک و مستغلات تصمیم گیری مشتری را بر اساس تحقیقات گسترده و تخصصی صنعت مشاوره املاک هدایت می کنند.

نکات اساسی در خرید آپارتمان

برای خرید آپارتمان، در زمان بازدید از ملک مورد نظر می بایست به نکات مهمی توجه کرد. توجه به این نکته ها در خرید خانه، مقدمات اقامتی بی دردسر را در منزل جدید برای شما فراهم خواهد کرد. همچنین باید توجه داشته باشید که خرید آپارتمان به معنای اقامت دائم شما در آن نیست. ممکن است پس از خرید آپارتمان به اقتضای شرایط پیش آمده در زندگی، شخص احساس کند نیاز به تعویض محل زندگی دارد. در این حالت اگر در هنگام خرید خانه به نکاتی که در ذیل خواهد آمد توجه شده باشد، فروش ملک مذکور در آینده کار آسانی خواهد بود. در غیر اینصورت مشتری چندانی برای خرید آپارتمان مورد نظر وجود نخواهد داشت.

1ـ موقعیت مکانی ملک مورد نظر

توجه داشته باشید که دسترسی آسان به اتوبان ها و نیز وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو و ایستگاه های اتوبوس، یکی از ویژگی های مثبت در ارتباط با خرید آپارتمان محسوب می شود. دسترسی مناسب به این مکان ها نه تنها باعث تسهیل در رفت و آمد افراد خانواده می شود بلکه هزینه ایاب و ذهاب را نیز کاهش می دهد.

در رابطه با موقعیت مکانی ملک چند نکته دیگر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اول اینکه در دل یک محله خوب، کوچه ها و خیابان های بدنامی نیز وجود دارند. دقت کنید که ملک مورد نظر در این کوچه ها و خیابان ها قرار نگرفته باشد. چون در اینصورت نه تنها امنیت شما و خانواده شما را تحت شعاع قرار می دهد بلکه در زمان فروش نیز با مشکل مواجه خواهید شد. دومین مسئله این است که در کوچه ای که ملک مورد نظر شما در آن قرار گرفته است اماکنی چون مسجد، درمانگاه، مدرسه، مهد کودک، رستوران و… وجود نداشته باشد. اماکن مذکور با توجه به نوع فعالیتشان عامل ایجاد آلودگی صوتی هستند که برای بسیاری از افراد بویژه افراد مسن و بیمار تحمل این سر و صداها و شلوغی محل زندگی کار دشواری است.

E:\رایا مارکتینگ\سامان 724\پروژه دهم\1517587953location-map-house-suburb-area-find-300x225.jpg

در خرید خانه به موقعیت مکانی ملک توجه کنید. یکی از اساسی ترین نکات در این زمینه

دسترسی آسان ملک مسکونی به اتوبان ها و وسایل حمل و نقل عمومی است.

2ـ نقش همسایه ها در خرید خانه مطلوب

بارها و بارها از زبان افراد مختلف شنیده ایم که همسایه خوب نعمت است. پس اگر می خواهید پس از خرید خانه جدید اقامتی راحت را تجربه کنید در زمان بازدید از ملک به وجود همسایه خوب در آپارتمان توجه کنید. تمیز بودن اماکن مشاع آپارتمان مثل راه پله ها و حیاط، وجود تابلو اعلانات، نبودن کفش و سایر لوازم شخصی همسایه ها مثل جاکفشی، دوچرخه، کالسکه بچه و… در راهرو نشان دهنده احترام همسایه ها به یکدیگر است. در زمان بازدید از ملک می توانید به میزان سر و صدای موجود در ساختمان نیز توجه کنید.

3ـ عایق صدا و حرارتی

در زمان خرید خانه یا حتی اجاره آپارتمان از به کار رفتن عایق صدا و عایق حرارتی اطمینان حاصل کنید. در اینصورت نه تنها صدای همسایه های مجاور آرامش شما را برهم نمی زند بلکه در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهید کرد. در مناطق مرطوب به کار رفتن عایق حرارتی در ساختمان امری الزامی است چرا که در غیر اینصورت دیوارهای داخلی نمور شده و شروع به کپک زدن می کنند.

E:\رایا مارکتینگ\سامان 724\پروژه دهم\noise_animation-resized-600.jpg

امروزه وجود عایق صدا در آپارتمان ها یکی از اساسی ترین نکات در ساخت آنها محسوب می شود

4ـ نورگیر بودن

چه قصد شما خرید خانه باشد و چه اجاره خانه، به نورگیر بودن ملک توجه کنید. در اصطلاح مشاورین املاک خانه هایی که جنوبی خوانده می شوند به لحاظ نورگیری نسبت به خانه های شمالی برتری دارند. خانه ها و آپارتمان های جنوبی را از روی محل استقرار حیاط می توان به آسانی تشخیص داد. حیاط خانه های جنوبی در جلوی ساختمان قرار گرفته است.

5ـ مناسب ترین طبقه برای خرید خانه یا اجاره آپارتمان

معمولا در خرید خانه یا اجاره آپارتمان، افراد سکونت در طبقه سوم را به سایر طبقات ترجیح می دهند. در صورت سکونت در طبقه آخر آپارتمان ها با معضلاتی چون گرمای بیشتر در تابستان و سرمای شدیدتر در زمستان نسبت به سایر طبقات مواجه خواهید شد. علاوه بر این ممکن است در صورت عایق کاری نامناسب بام خانه، سقف دچار نشتی شود. سکونت در طبقه اول نیز مشکلاتی چون سر و صدای آمد و رفت همسایه ها، ورود و خروج اتومبیل ها به پارکینگ و نیز صدای خاموش و روشن شدن پمپ آب را به همراه خواهد داشت.

مهمترین نکات حقوقی در زمینه خرید آپارتمان

ـ سند ملک: اولین نکته ای که درباره خرید آپارتمان یا خرید خانه ویلایی باید در نظر داشته باشید این است که ملک مورد نظر دارای سند قطعی باشد. چون در غیر این صورت دچار مشکل خواهید شد و باید در مراکز قضایی مربوطه طی طرح دعوی اثبات مالکیت، محق بودن خود را به اثبات برسانید.

ـ مالکیت فروشند: از نظر قانونی تنها مالک ملک و نماینده یا وکیل رسمی مالک می توانند اقدام به فروش و انتقال سند ملک نمایند. پس در زمان خرید ملک از این موضوع مطمئن شوید که فروشنده مالک یا نماینده رسمی او است. در این زمینه تنها به مشاهده اسم و فامیلی شخص فروشنده اکتفا نکنید چون ممکن است تشابه اسمی رخ داده باشد. حتما از فروشنده و وکیل رسمی او مدارک شناسایی معتبر درخواست نمایید.

E:\رایا مارکتینگ\سامان 724\پروژه دهم\auction-Gandc.jpg

یکی از مهمترین نکات در خرید آپارتمان یا اجاره خانه بررسی اسناد ملک از نظر حقوقی است.

ـ بررسی اختیارات وکیل: برخی از افراد به دلایل مختلف برای فروش ملک خود وکیل اختیار می کنند. در صورت مواجه با چنین شرایطی باید به چند مورد دقت کرد. اول اینکه وکالت نامه وکیل باید در دفتر اسناد رسمی تنظیم و ثبت شده باشد. دوم اینکه اختیار فروش ملک مورد نظر، اختیار دریافت ثمن معامله و نیز اختیار انتقال سند به نام خریدار در وکالت نامه وکیل باید درج شده باشد.

ـ در رهن و بازداشت نبودن ملک مورد نظر: همانطور که میدانیم رهن به معنای در اختیار قرار دادن مالی از سوی بدهکار به طلبکار است تا شخص طلبکار از بابت وصول طلب مطمئن شود. امروزه خیلی از افراد برای دریافت وام های بانکی از منزل مسکونی به عنوان رهن استفاده می نمایند. در هنگام خرید خانه یا آپارتمان باید دقت کنید که ملک مورد نظر در رهن بانک نباشد. علاوه بر این گاهی به دلایل مختلف مقام قضایی اقدام به توقیف املاک و اموال شخص خاصی می کند. باید در نظر داشته باشید که معامله اموال بازداشتی یا توقیفی از نظر حقوقی غیر قانونی و باطل است.

نکته آخر:

نکات حقوقی ریز و مهمی در تنظیم مبایعه نامه ها، قولنامه ها، اجاره نامه ها و به طور کلی قراردادهای ملکی وجود دارد که در صورت آگاه نبودن از آنها و عدم رعایت آنها مالک یا مشتری ممکن است دچار دردسرهای فراوانی شود. بهتر است برای انجام این نوع معاملات به وکلا یا مشاورین املاک معتبری که به لحاظ حقوقی نیز آگاهی کافی دارند مراجعه نمایید. همچنین در انجام هر گونه معامله ملکی از خرید تا اجاره حتما از مشاوره املاک درخواست نمایید تا برای قرارداد شما کد رهگیری دریافت نماید و در اختیارتان قرار دهد. با در دست داشتن کد رهگیری در هر زمان می توانید به سایت iranamlaak.ir مراجعه نمایید و استعلام قرارداد خود را دریافت کنید.

با در دست داشتن کد رهگیری در هر زمان می توانید به سایت iranamlaak.ir مراجعه نمایید

و استعلام قرارداد خود را دریافت کنید.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط
دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه